Wycieczka wokół Jeziora Rożnowskiego

Wycieczka Wokół Jeziora Rożnowskiego

Wokół Jeziora Rożnowskiego

Okolice Jeziora Rożnowskiego to miejsce pełne wyjątkowych zabytków i atrakcji. Znajdziesz tutaj zarówno warownie i zamki, jak również największy na świecie most kamienny wybudowany przez jednego człowieka, kościół romański, kościół obronny. Ruszajmy na wycieczki dookoła Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego.

Trasa wycieczki:

Gródek nad Dunajcem: rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim.
Rożnów: zapora na Jeziorze Rożnowskim.
Tropie: sanktuarium śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, spacer do pustelni i źródełka.
Prom: przeprawa promem na drugą stronę Jeziora Czchowskiego
Łososina Dolna: lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego.
Przełęcz św. Justa: drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Znamirowice: największy kamienny most wybudowany przez jednego człowieka.
Dąbrowska Góra: wyjście na najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego, 583 m n.p.m.

Rożnów – to tu powstało jezioro?

Zapora, która spiętrza wody Dunajca i dzięki której powstało Jezioro Rożnowskie została wybudowana w latach 1935-1941. Jezioro ma więc już prawie 80 lat. Na samą koronę zapory nie można wejść, warto jednak podejść jak najbliżej aby zobaczyć budynki elektrowni. U początku jej działania, z powodu nadwyżek mocy, prąd stąd był przesyłany w okolice Warszawy i Radomia. Ciekawostką są również przepławki dla ryb – system stopniowanych basenów, dzięki którym mogą one przemieszczać się w górę rzeki na tarło.

Jezioro rożnowskie.

Sanktuarium św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

Tropie – w odwiedzinach u pustelnika

Kościół w Tropiu to jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, jego początki sięgają przełomu XI/XII w. i można w nim odnaleźć jeszcze elementy epoki romanizmu. Znajduje się tu Sanktuarium św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. To właśnie na tych terenach św. Świerad, rozpoczął swoje życie pustelnicze. Pamięć o nim i jego towarzyszu św. Benedykcie przetrwała do dziś. W pobliżu kościoła można znaleźć pustelnię i źródełko św. Świerada, resztki dębu w którym się chronił czy figurę św. Benedykta.

Sanktuarium św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

Łososina Dolna – było drogą, było wodą, czas wzbić się w powietrze

Płaskie tereny doliny Łososiny okazały się idealnym miejscem na stworzenie lotniska. Działa tu Aeroklub Podhalański. Można po prostu przyjść aby zobaczyć samoloty i szybowce ale można też samemu (oczywiście z pilotem) wzbić się w powietrze i obejrzeć Dolinę Dunajca z góry. To naprawdę niesamowity widok i niezapomniane wrażenie.

Aeroklub Podhalański.

Przełęcz św. Justa i Dąbrowska Góra

Przełęcz św. Justa
Kolejnym pustelnikiem zamieszkującym te okolice był Just, nazywany też Justem z Tęgoborzy czy Justem Jodokiem. Był on uczniem św. Świerada, ale mieszkał samotnie w swojej pustelni. Przełęcz, na której ta pustelnia stała do dziś nazywana jest przełęczą świętego Justa, a w miejscu gdzie ona była stoi teraz drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dąbrowska góra
Dolina Dunajca stanowi granicę między grupami górskimi. Za zachodnim brzegu mamy Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie, natomiast na prawym brzegu Pogórze Rożnowskie. Nad brzegami jeziora wznosi się najwyższe wzniesienie Pogórze Rożnowskiego – Dąbrowska Góra, o wysokości 583 m n.p.m. Ścieżka prowadząca na szczyt jest wygodna, podejście nie jest strome a z góry rozciąga się piękna panorama. Warto więc tu wyjść.

Znamirowce – Most Stacha

Pan Stach miał problemy z sąsiadem, który nie pozwalał mu przejeżdżać przez swoją posesję. Jak więc miał docierać do swojego domu, kiedy w lesie znajdowała się głęboka paryja? Musiał wybudować most. Wziął więc się do pracy i w ciągu trzech lat wybudował kamienny most o wysokości około 16 m! Stoi on tam do dziś.

Most Stacha.