10 atrakcji nad Jeziorem Rożnowskim

Jezioro Rożnowskie jest wyśmienitym miejscem do spędzenia wolnego czasu na wiele sposobów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, odkrywając przepiękne, jednak często niedocenione miejsca na turystycznej mapie Polski. Przyjrzyjmy się 10 najciekawszym atrakcjom, które warto polecić wypoczywającym nad Jeziorem Rożnowskim.

Zamki i warownie
Dunajec był od wieków kluczowym szlakiem handlowym pomiędzy Polską, a Węgrami. Dlatego niemal od zawsze szlak ten wymagał należytej ochrony przez polskich władców. Z tej przyczyny powstało kilka majestatycznie położonych, dumnie dominujących nad taflą jeziora zamków:  Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce i Zamek w Czchowie oraz  dwa zamki w Rożnowie, jeden należący do samego Zawiszy Czarnego!


Dziedzictwo kulturowe na nowo
Zachowanie pamiątek przeszłości i historii z nimi związanych jest ważnym elementem w kształtowaniu atrakcyjności turystycznej regionu. W okolicach Jeziora Rożnowskiego taką próbę podejmują rodziny, które zachowując dziedzictwo udostępniają swoje wyjątkowe ekspozycje dla turystów. Zapraszamy do Osady Młyńskiej Roztoka-Brzeziny oraz do Rodzinnego Skansenu na Jędrzejkówce w Laskowej. Kontaktując się z tymi miejscami powołaj się na serwis „Jezioro Rożnowskie”. To pomoże nam w lepszej współpracy i tworzeniu bardziej wartościowych treści na stronę.

Winnice i Enoturystka
Odwiedzanie pięknie położonych winnic, degustacje (enoturystyka) należą do ciekawych atrakcji i ofert turystycznych w regionie. Warto spróbować aromatycznych, naturalnych win z tych okolic. Gospodarze chętnie opowiadają o produkcji i przedstawią efekty ich pracy. Turyści znajdą tutaj wina białe, różowe, czerwone, wytrawne, półsłodkie i półwytrawne. Będąc w okolicach Jeziora Rożnowskiego możesz wstąpić do:
Winnicy Gródek w Zbyszycach,
Winnicy Zawadka k. Tęgoborzy,
Winnicy Nowizny k. Iwkowej.
Zwiedzanie małych grup, rodzin możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z właścicielami, w przypadku ich obecności w winnicy.
Winnica Gródek w Zbyszycach

Winnica Zawadka k. Tęgoborzy

Winnica Nowizny k. Iwkowej

Dwory i pałace
Zamki z nadejściem spokojniejszych czasów wyewoluowały w dwory, czyli rezydencje najbogatszych mieszkańców, mniej nastawione na obronę, a dużo bardziej na funkcje użytkowe. Dzięki ich przetrwaniu, możemy zobaczyć jak żyli najbogatsi Polacy przełomu XVIII i XIX wieku. Najpiękniejsze z nich znajdziemy w Tęgoborzy, Zbyszycach i Rożnowie.

Zabytkowe świątynie
Jako że osadnictwo w tym rejonie kwitło od zarania dziejów, zbudowano tutaj także szereg pięknych świątyń. Prym wśród nich dzierży pięknie położony, murowany, romański kościół śś. Świerada i Benedykta z XII wieku w Tropiu. Zachód słońca spędzony przy nim gwarantuje niezwykłe wspomnienia. Ponadto w okolicy znajduje się szereg drewnianych kościółków leżących na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Znajdziemy je w Rożnowie, Podolu – Górowej oraz Tabaszowej.

Punkty i wieże widokowe
Jezioro Rożnowskie słynie z pięknego położenia. Do najładniej położonych miejscowości należą okolice Tabaszowej, Siennej, Zbyszyc, Bartkowej, Gródka nad Dunajcem, Znamirowic, Rożnowa. Warto zobaczyć również szerokie panoramy z okolicznych wież widokowych w szczególności z wieży na Szpilówce nad Iwkową. Z Rożnowa to niewiele ponad 15 km. Więcej o wieżach widokowych w regionie zamieszczamy TUTAJ.

Zapory w Rożnowie i Czchowie
Miłośnicy architektury technicznej z całą pewnością zainteresują się historią zapory w Rożnowie. Budowana z pełnym rozmachem przed II wojną światową, ukończona przez Niemców już w jej czasie, w ówczesnym czasie była jedną z największych w Polsce budowli hydrotechnicznych. Nieco mniejszą, ukończoną po II wojnie światowej jest zapora w Czchowie.

Most Stacha
Zupełnie innego charakteru jest mało znany, lecz unikalny w skali światowej obiekt w Znamirowicach. Tzw. „Most Stacha” jest największym na świecie kamiennym mostem zbudowanym przez jednego człowieka. Pan Jan Stach zbudował go własnoręcznie w latach 60, w zaledwie 3 lata. Efekty jego nadludzkiej pracy możemy oglądać (i testować) do dzisiaj.

Dąbrowska Góra
Amatorzy przyrody z całą pewnością nie ominą najwyższego wzniesienia Pogórza Rożnowskiego, królującą nad jeziorem Dąbrowską Górę. Zapierająca dech w piersiach panorama obejmuje poza samym zbiornikiem, gęsto zaludnioną Kotlinę Sądecką z Nowym Sączem i okalające je Beskidy: Wyspowy, Sądecki i Niski.

Białowodzka Góra i Pasmo Łososińskie
Niemal dokładnie po przeciwnej stronie Dunajca znajduje się Białowodzka Góra. Utworzono na niej rezerwat przyrody, który chroni cenną buczynę karpacką z rzadko występującymi gatunkami drzew. Jej południowe stoki zajęte są aktualnie przez doskonale widoczny, sporych rozmiarów kamieniołom. Na pobliskim szczycie Zamczysko znajdowało się grodzisko kultury łużyckiej, od którego góra miała wziąć swoją nazwę. Tutaj rozpoczyna się Pasmo Łososińskie. Tutaj m.in. wieża widokowa po Jaworzem.

Małpia Wyspa
Ciekawym i na pewno przykuwającym uwagę turystów miejscem jest Wyspa Grodzisko, która częściej zwana jest jednak potocznie „Małpią Wyspą ”. Aktualnie znajduje się tutaj zespół przyrodniczo – krajobrazowy, w którym chroni się ptactwo wodne. Obowiązuje zakaz wstępu.

Dla szukających wrażeń.
Okolice jeziora oferują także bogatą ofertę dla miłośników sportów ekstremalnych. W Rożnowie znajdziemy tzw. „rożnowskie skałki”, czyli wychodnie skalne w Rożnowie idealne do wspinaczki, a w pobliskiej Łososinie Dolnej lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego, gdzie można wynająć szybowiec wraz z pilotem i przeżyć zapierający dech w piersiach lot nad okolicami Jeziora Rożnowskiego. Inną alternatywą dla podniebnych podbojów jest lądowisko Areo-Lach w Jasiennej.

Cmentarze wojenne.
Miłośnicy historii znajdą w okolicach jeziora jeszcze jedne pamiątki po dawnych czasach. Niewielkie, często ukryte cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej przypominają o tragicznej historii, która nawiedziła te tereny na początku XX wieku. Wśród ofiar obu armii znalazło się wielu Polaków, którzy oddali życie w imię niepodległości.

A może chcesz wziąć udział w aktywnym zwiedzaniu, aby jeszcze lepiej poznać atrakcje regionu?

Zapraszamy na aktywne wycieczki z przewodnikiem-animatorem wokół Jeziora Rożnowskiego:
centrumprzewodnictwa@gmail.com, tel. 733 731 725
Propozycje miejsc do odwiedzenia:
– Kościół w Tropiu, zamek w Rożnowie, Most Stacha w Znamirowicach, wieża widokowa na Szpilówce, Osada Młyńska z Roztoce-Brzezinach, Rodzinny Skansen w Laskowej, Aeroklub Podhalański w Łososinie Dolnej i wiele więcej.

Przewodnik-Animator™ to osoba specjalizująca się w zaangażowanym oprowadzaniu turystów, wydobywająca z grupy potencjał, zainteresowanie, pasję, pobudzająca do działania, uwalniająca w grupie energię. Posiada narzędzia, umiejętności aby robić to skutecznie. W czasie oprowadzania stosuje animacje m.in. słowem, dźwiękiem, grywalizację, fabularyzację.