Wycieczka w dolinie Dunajca
Wycieczka W dolinie Dunajca: „Szlakiem zamków i warowni”
Szlakiem zamków i warowni
Doliną Dunajca przebiegał niegdyś szlak handlowy prowadzący na Węgry. Szlakiem tym poruszało się wielu kupców jadących ze swymi towarami w jedną i drugą stronę. Droga była niebezpieczna, często zdarzały się rabunki, a w lasach kryli się zbójcy łasi na cenne towary. By strzec szlaku, wybudowano system zamków i warowni. Wpisywały się one również w graniczny system fortyfikacyjny Państwa Polskiego. Niektóre z nich obecnie są w ruinie, a niektórych już w ogóle nie można zobaczyć jednak każdy ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.
Trasa wycieczki:
Gródek nad Dunajcem: Grodzisko – z daleka zobaczyć coś czego nie ma.
Rożnów: zamek Zawiszy Czarnego – ruiny z planami na odbudowę.
Rożnów: renesansowe fortyfikacja – beluarda.
Wytrzyszczka: zamek Tropsztyn – odbudowana rezydencja.
Czchów: zamek królewski – baszta z widokami.
Melsztyn: zamek Leliwitów Melsztyńskich – ruiny na wzgórzu.
Gródek nad Dunajcem – Grodzisko
Tego zamku niestety nie można zobaczyć, ponieważ nic się po nim nie zachowało. Co więcej, nie można nawet pospacerować w miejscu, gdzie on stał ponieważ znajduje się tam rezerwat ptactwa wodnego. Samo dotarcie w to miejsce może być utrudnione – jest to teraz wyspa. Znana bardziej pod nazwą Małpia Wyspa. Pięknie prezentuje się ona z Gródka nad Dunajcem. Można również wybrać się w rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim, aby zobaczyć ją bliżej.
Gródek nad Dunajcem – Grodzisko.
Rożnów – zamek Zawiszy.
Rożnów – zamek Zawiszy
W Rożnowie zainteresowanie wzbudzą dwie budowle. Jedna to średniowieczny zamek z XIII w., wybudowany przez ród Gryfitów. Właścicielem tego zamku, w XV w. był Zawisza Czarny, słynny rycerz spod Grunwaldu. Wnuczką Zawiszy była Barbara z Rożnowa, a jej synem był Hetman Wielki Koronny Jan Tarnowski.
Rożnów – zamek Zawiszy.
Rożnów renesansowa fortyfikacja – beluarda
Jest elementem nieukończonej twierdzy – jednej z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej – wzniesionej z inicjatywy wybitnego teoretyka sztuki wojennej Jana Amora Tarnowskiego około 1560 roku. Jej budowę podjęto w związku ze wzrostem zagrożenia tureckiego, miała być jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w ówczesnej Polsce, jednak po śmierci hetmana w 1561 r. prace przerwano
Rożnów renesansowa fortyfikacja – beluarda.
Czchów – zamek królewski.
Zamki w Melsztynie, Czchowie i Wytrzyszczce
Wytrzyszczka – zamek Tropsztyn
Według podań i legend to tu właśnie ukryte są skarby Inków, które znalazły się w Polsce za sprawę rodu Berzeviczych, niegdyś właścicieli zamku w Niedzicy. Można próbować szukać skarbów… można też po prostu zwiedzić zamek. Znajduje się zaraz przy drodze, jest więc widoczny z daleka. Wyjątkowy spośród innych, ponieważ w ostatnich latach został odbudowany. Wejść do środka można jedynie w lipcu i w sierpniu.
Czchów – zamek królewski
Kolejny zamek na trasie był zamkiem królewskim. Miał tu swoją siedzibę starosta czchowski, administrator dóbr królewskich. Wieża obronna powstała tu już w XIII w., natomiast sam zamek został rozbudowany w XIV w. Nie zachował się niestety w całości. Teraz możemy zobaczyć jedynie wieżę, na którą można wyjść za drobną opłatą i odsłonięty fragment murów.
Melsztyn – zamek
Zamek w Melsztynie, nazywany jest zamkiem Leliwitów. Jego budowę w 1347 r. rozpoczął Spycimir Leliwita, ten sam który był protoplastą rodu Tarnowskich, właścicieli miasta Tarnowa. Obecnie zamek jest w ruinie. Warto jednak wspiąć się na mierzące 319 m n.p.m. wzgórze, aby zobaczyć zachowane ściany wieży – donżonu, fragmentu renesansowego muru z otworami strzelniczymi oraz zapadlisko po cysternie zamkowej. Dopiero będąc na szczycie wzniesienia można przekonać się jak wielka i wspaniała to była budowla.
Czchów – zamek królewski.