Żniwa w Paryi… czyli co mają wspólnego Jezioro Rożnowskie i Pasmo Brzanki?

Wydawać by się mogło, że nie mają nic wspólnego… i zawsze była to prawda. Jezioro Rożnowskie to przecież Pogórze Rożnowskie a Pasmo Brzanki to Pogórze Ciężkowickie. Administracyjnie Jezioro Rożnowskie położone jest na terenie powiatu nowosądeckiego a Pasmo Brzanki w powiecie tarnowskim. No i gdzie tu część wspólna?

Zacznijmy więc od początku…

Chałupa „Paryja” to niezwykłe miejsce na terenie Pogórza Ciężkowickiego, w Paśmie Brzanki, w miejscowości Ołpiny. To prawdziwa wiejska agroturystyka w zabytkowym drewnianym domu, pachnąca świeżym chlebem i prołziokami. Tego miejsca nie da się opisać, tam po prostu trzeba pojechać. W tej to właśnie Paryi w najbliższą sobotę (6 sierpnia) odbędą się „Żniwa”… Impreza, która jest kontynuacją wcześniejszych „Sianokosów”, wpisuje się w cykl warsztatów na Szlaku Rzemiosła. Atrakcji będzie co niemiara – warsztaty słomkowe i wikliniarskie, warsztaty kręcenia powrozów i robienia kicorek a przede wszystkim warsztaty żniwne, np. klepanie i ostrzenie kosy, odbieranie zboża i wiązanie snopków. Dodatkowo, gawędy i opowieści o życiu wiejskim, liczne konkursy, stoiska ze swojskimi przysmakami i rękodziełem, a po 18:00 zabawa taneczna. Jedną z atrakcji tego dnia będzie stoisko stowarzyszenia „Wczoraj, Dziś, Jutro” z gminy Gródek nad Dunajcem.

I tym sposobem poznajemy tę część wspólną…

Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro” to bardzo młoda organizacja pozarządowa z terenu gminy Gródek nad Dunajcem. Grupa pasjonatów rękodzieła, ginących zawodów, kultury i tradycji wiejskiej nie mogąc dłużej tłumić swoich pomysłów i działań każdy na swoim podwórku, postanowiła zebrać siły i wspólnie zmienić wizerunek swojej gminy. Wiosną 2011 roku odbyło się spotkanie założycielskie, w czerwcu stowarzyszenie przyłączyło się do organizacji koncertu papieskiego w Tropiu nad Jeziorem Czchowskim, w lipcu uzyskało wpis do KRS i dopełniło pozostałych formalności. A 6 sierpnia, z pełną gotowością, osobowością prawną i licznymi planami na przyszłość zaprezentuje się podczas „Żniw w Paryi”. Będzie to pierwsza odsłona stowarzyszenia dlatego warto tego nie przegapić.

Tak zatem wygląda ta część wspólna. Stowarzyszenie „Wczoraj, Dziś, Jutro”, które od niedawna stara się ubogacać region Jeziora Rożnowskiego zaprezentuje się na „Żniwach w Paryi”. Niech więc za przykładem członków stowarzyszenia również inni mieszkańcy okolic jeziora przybywają do drewnianej chałupy w Paśmie Brzanki by wraz z pozostałymi gośćmi doświadczyć „jak to dej bywało….”

Do zobaczenia 🙂

Więcej informacji o Żniwach w Paryi na stronie
http://paryja.pogorza.pl/polozenie-agroturystyki.html

a o stowarzyszeniu „Wczoraj, Dziś, Juro” już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *