Okolice Jeziora Rożnowskiego to miejsce pełne wyjątkowych zabytków i atrakcji. Znajdziesz tutaj zarówno warownie i zamki, jak również największy na świecie most kamienny wybudowany przez jednego człowieka, kościół romański, kościół obronny. Ruszajmy na wycieczki dookoła Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego.

Rezerwacje wycieczek z przewodnikiem i przewodnikiem-animatorem:
aktywnezwiedzanie@gmail.com
tel. 733 731 725

Wesoła wycieczka z przewodnikiem-animatorem, 3 godz.
Wycieczka „Wokół Jeziora Rożnowskiego”
Zamek dolny w Rożnowie, zapora w Rożnowie, Tropie – sanktuarium, przeprawa promem, most Stacha w Znamirowicach.

W tym sezonie proponujemy:
– wycieczki z przewodnikiem-animatorem + gra terenowa, zadania, konkursy z nagrodami dla rodzin z dziećmi i grup ze szkół podstawowych
– wycieczki z przewodnikiem

Przewodnik-animator to osoba specjalizująca się w zaangażowanym oprowadzaniu turystów, wydobywająca z grupy potencjał, zainteresowanie, pasję, pobudzająca do działania, uwalniająca w grupie energię. Posiada narzędzia, umiejętności aby robić to skutecznie. W czasie oprowadzania stosuje animacje m.in. słowem, dźwiękiem, grywalizację, fabularyzację.

Trasa wycieczki:
Gródek nad Dunajcem: rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim.
Rożnów: zapora na Jeziorze Rożnowskim.
Tropie: sanktuarium śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, spacer do pustelni i źródełka.
Prom: przeprawa promem na drugą stronę Jeziora Czchowskiego
Łososina Dolna: lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego.
Przełęcz św. Justa: drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Znamirowice: największy kamienny most wybudowany przez jednego człowieka.
Dąbrowska Góra: wyjście na najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego, 583 m n.p.m.

Gródek nad Dunajcem – ahoj przygodo!
Na sam początek wycieczki proponujemy rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. W trakcie rejsu będzie okazja, aby przyjrzeć się lepiej otaczającym wzgórzom… i nabrać ochoty aby odwiedzić wszystko dookoła.

Rożnów – to tu powstało jezioro?
Zapora, która spiętrza wody Dunajca i dzięki której powstało Jezioro Rożnowskie została wybudowana w latach 1935-1941. Jezioro ma więc już prawie 80 lat. Na samą koronę zapory nie można wejść, warto jednak podejść jak najbliżej aby zobaczyć budynki elektrowni. U początku jej działania, z powodu nadwyżek mocy, prąd stąd był przesyłany w okolice Warszawy i Radomia. Ciekawostką są również przepławki dla ryb – system stopniowanych basenów, dzięki którym mogą one przemieszczać się w górę rzeki na tarło.

Tropie – w odwiedzinach u pustelnika
Kościół w Tropiu to jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, jego początki sięgają przełomu XI/XII w. i można w nim odnaleźć jeszcze elementy epoki romanizmu. Znajduje się tu Sanktuarium śś. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. To właśnie na tych terenach św. Świerad, rozpoczął swoje życie pustelnicze. Pamięć o nim i jego towarzyszu św. Benedykcie przetrwała do dziś. W pobliżu kościoła można znaleźć pustelnię i źródełko św. Świerada, resztki dębu w którym się chronił czy figurę św. Benedykta.

Łososina Dolna – było drogą, było wodą, czas wzbić się w powietrze
Płaskie tereny doliny Łososiny okazały się idealnym miejscem na stworzenie lotniska. Działa tu Aeroklub Podhalański. Można po prostu przyjść aby zobaczyć samoloty i szybowce ale można też samemu (oczywiście z pilotem) wzbić się w powietrze i obejrzeć Dolinę Dunajca z góry. To naprawdę niesamowity widok i niezapomniane wrażenie.

Przełęcz św. Justa
Kolejnym pustelnikiem zamieszkującym te okolice był Just, nazywany też Justem z Tęgoborzy czy Justem Jodokiem. Był on uczniem św. Świerada, ale mieszkał samotnie w swojej pustelni. Przełęcz, na której ta pustelnia stała do dziś nazywana jest przełęczą świętego Justa, a w miejscu gdzie ona była stoi teraz drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Znamirowce – Most Stacha – jeden człowiek i jeden most
Pan Stach miał problemy z sąsiadem, który nie pozwalał mu przejeżdżać przez swoją posesję. Jak więc miał docierać do swojego domu, kiedy w lesie znajdowała się głęboka paryja? Musiał wybudować most. Wziął więc się do pracy i w ciągu trzech lat wybudował kamienny most o wysokości około 16 m! Stoi on tam do dziś.

Dąbrowska Góra – jak zdobywać szczyty, to najwyższe
Dolina Dunajca stanowi granicę między grupami górskimi. Za zachodnim brzegu mamy Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie, natomiast na prawym brzegu Pogórze Rożnowskie. Nad brzegami jeziora wznosi się najwyższe wzniesienie Pogórze Rożnowskiego – Dąbrowska Góra, o wysokości 583 m n.p.m. Ścieżka prowadząca na szczyt jest wygodna, podejście nie jest strome a z góry rozciąga się piękna panorama. Warto więc tu wyjść.

Doliną Dunajca przebiegał niegdyś szlak handlowy prowadzący na Węgry. Szlakiem tym poruszało się wielu kupców jadących ze swymi towarami w jedną i drugą stronę. Droga była niebezpieczna, często zdarzały się rabunki, a w lasach kryli się zbójcy łasi na cenne towary. By strzec szlaku, wybudowano system zamków i warowni. Wpisywały się one również w graniczny system fortyfikacyjny Państwa Polskiego. Niektóre z nich obecnie są w ruinie, a niektórych już w ogóle nie można zobaczyć jednak każdy ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego.


Wycieczka: Szlakiem zamków i warowni.

Trasa wycieczki:
Gródek nad Dunajcem: Grodzisko – z daleka zobaczyć coś czego nie ma.
Rożnów: zamek Zawiszy Czarnego – ruiny z planami na odbudowę.
Rożnów: renesansowe fortyfikacja – beluarda.
Wytrzyszczka: zamek Tropsztyn – odbudowana rezydencja.
Czchów: zamek królewski – baszta z widokami.
Melsztyn: zamek Leliwitów Melsztyńskich – ruiny na wzgórzu.

Rożnów – zamek Zawiszy, renesansowe umocnienia Tarnowskich
W Rożnowie zainteresowanie wzbudzą dwie budowle. Jedna to średniowieczny zamek z XIII w., wybudowany przez ród Gryfitów. Właścicielem tego zamku, w XV w. był Zawisza Czarny, słynny rycerz spod Grunwaldu. Wnuczką Zawiszy była Barbara z Rożnowa, a jej synem był Hetman Wielki Koronny Jan Tarnowski. To właśnie on, w XVI w. postanowił wybudować w Rożnowie najnowocześniejsze renesansowe fortyfikacje w ówczesnej Polsce. Dzieło przerwała śmierć hetmana, jednak do tego czasu zachowała się beluarda oraz fragment muru kurtynowego.

Gródek nad Dunajcem – Grodzisko
Kolejnego zamku niestety nie można zobaczyć, ponieważ nic się po nim nie zachowało. Co więcej, nie można nawet pospacerować w miejscu, gdzie on stał ponieważ znajduje się tam rezerwat ptactwa wodnego. Samo dotarcie w to miejsce może być utrudnione – jest to teraz wyspa. Znana bardziej pod nazwą Małpia Wyspa. Pięknie prezentuje się ona z Gródka nad Dunajcem. Można również wybrać się w rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim, aby zobaczyć ją bliżej.

Wytrzyszczka – zamek Tropsztyn
Według podań i legend to tu właśnie ukryte są skarby Inków, które znalazły się w Polsce za sprawę rodu Berzeviczych, niegdyś właścicieli zamku w Niedzicy. Można próbować szukać skarbów… można też po prostu zwiedzić zamek. Znajduje się zaraz przy drodze, jest więc widoczny z daleka. Wyjątkowy spośród innych, ponieważ w ostatnich latach został odbudowany. Wejść do środka można jedynie w lipcu i w sierpniu.

Czchów – zamek królewski
Kolejny zamek na trasie był zamkiem królewskim. Miał tu swoją siedzibę starosta czchowski, administrator dóbr królewskich. Wieża obronna powstała tu już w XIII w., natomiast sam zamek został rozbudowany w XIV w. Nie zachował się niestety w całości. Teraz możemy zobaczyć jedynie wieżę, na którą można wyjść za drobną opłatą i odsłonięty fragment murów.

Melsztyn
Pierwszy na naszym szlaku, zamek w Melsztynie, nazywany jest zamkiem Leliwitów. Jego budowę w 1347 r. rozpoczął Spycimir Leliwita, ten sam który był protoplastą rodu Tarnowskich, właścicieli miasta Tarnowa. Obecnie zamek jest w ruinie. Warto jednak wspiąć się na mierzące 319 m n.p.m. wzgórze, aby zobaczyć zachowane ściany wieży – donżonu, fragmentu renesansowego muru z otworami strzelniczymi oraz zapadlisko po cysternie zamkowej. Dopiero będąc na szczycie wzniesienia można przekonać się jak wielka i wspaniała to była budowla.

Polecamy również w regionie: