Zabytkowa Osada Młyńska Roztoka-Brzeziny 105

Osada Młyńska – Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego im. Józefa Winiarskiego Roztoka-Brzeziny zaprasza do zwiedzania i udziału w warsztatach grupy zorganizowane i turystów indywidualnych.

OFERTA aktualna w 2022 roku.

1. Zwiedzanie Osady z gospodarzem, 15 zł/osoba,
(dom młynarza, stodoła, 2 młyny i tarka, przedstawienie historii oraz pokazowe uruchomienie młyna).
2. Warsztaty kulinarne 35 zł/osoba,
Pieczenie proziaków (min. 10 – 20 osób; zwiedzanie osady oraz pokazowe uruchomienie młyna, pieczenie proziaków i ich degustacja w domu młynarza).
3. Grupy zorganizowane – pobyt w Osadzie Młyńskiej (zwiedzanie osady, pieczenie proziaków, pieczenie chleba, regionalny posiłek, pokazowe uruchomienie młyna, przemiał zboża na mąkę i możliwość jej zakupu, warsztaty rękodzielnicze – możliwe do wyboru opcje) – wycena indywidualna w zależności od wyboru opcji.

Godziny zwiedzania Osady Młyńskiej:
Od marca do końca maja w niedziele
zwiedzanie z oprowadzaniem i pokazowym uruchomieniem młyna
o godzinie 12:00, 14:00, 16:00.
W pozostałe dni grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się. 

Od czerwca do października w sobotę i niedzielę
zwiedzanie z oprowadzaniem i pokazowym uruchomieniem młyna
o godzinie 12:00, 14:00, 16:00.
W pozostałe dni grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu się.

Więcej o Osadzie Młyńskiej przeczytasz tutaj:
Profil na facebooku Osada Młyńska

Rezerwacje zwiedzania i warsztatów:
tel. 788 175 741
michal-winiarski@wp.pl

Czas wolniej płynie przy starym młynie.
Osada młynarza Józefa Winiarskiego z początku XX w. w skład której wchodzi drewniany budynek mieszkalny, budynek dawnej stodoły i stajni oraz budynek dawnego młyna gospodarczego i tartaku. W okresie przedwojennym na terenie tego gospodarstwa czynnie funkcjonował młyn wodny, w którym świadczono usługi młynarskie dla okolicznej ludności. Osada młyńska Józefa Winiarskiego była także podczas okupacji hitlerowskiej czynnym punktem ruchu oporu. Na terenie gospodarstwa odpoczynek i schronienie znajdowały okoliczne oddziały partyzanckie i pojedynczy ludzie. Józef Winiarski wyszkolony przed wojną jako radiotelegrafista, pełnił funkcję zastępcy instruktora radiotelegrafisty na obwód Tarnów-Brzesko w ramach Armii Krajowej szkoląc okoliczne drużyny łączności AK i BCH. Także młyn wodny był wykorzystywany do przemiału zboża na cele żywnościowe dla oddziałów partyzanckich.
Po wojnie młynarz dokonuje rozbudowy młyna i tartaku wraz z nadejściem ery elektryczności i w 1960 roku rozpoczyna działalność elektryczny młyn gospodarczy oraz tartak.
Od wielu lat gromadzone są na terenie osady młyńskiej przedmioty i dokumenty związane z historią wsi na Pogórzu Rożnowskim. Zbiory obejmują w szczególności urządzenia i przedmioty związane z techniką młynarską, ale także obejmują maszyny rolnicze (konne i stacjonarne) z XIX i początku XX wieku, meble, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, przedmioty historycznego rzemiosła i codziennego użytku.

Fot. Pogórze z góry