Na wycieczkę z przewodnikiem

Okolice Jeziora Rożnowskiego to miejsce pełne wyjątkowych zabytków i atrakcji. Znajdziesz tutaj zarówno warownie i zamki, jak również największy na świecie most kamienny wybudowany przez jednego człowieka, kościół romański, kościół obronny. Ruszajmy na wycieczki dookoła Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego.

Rezerwacja przewodnika:
centrumprzewodnictwa@gmail.com

Wesoła wycieczka z przewodnikiem-animatorem, 3 godz.
Wycieczka „Wokół Jeziora Rożnowskiego”
Zamek dolny w Rożnowie, zapora w Rożnowie, Tropie – sanktuarium, przeprawa promem, most Stacha w Znamirowicach.

Po godz. 18:00 prosimy o przesyłanie zgłoszeń mailowo lub sms-em.
Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

W tym sezonie proponujemy:
– wycieczki z przewodnikiem-animatorem + gra terenowa, zadania, konkursy z nagrodami dla rodzin z dziećmi i grup ze szkół podstawowych
– wycieczki z przewodnikiem

Przewodnik-animator to osoba specjalizująca się w zaangażowanym oprowadzaniu turystów, wydobywająca z grupy potencjał, zainteresowanie, pasję, pobudzająca do działania, uwalniająca w grupie energię. Posiada narzędzia, umiejętności aby robić to skutecznie. W czasie oprowadzania stosuje animacje m.in. słowem, dźwiękiem, grywalizację, fabularyzację.

Trasa wycieczki:
Gródek nad Dunajcem: rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim.
Rożnów: zapora na Jeziorze Rożnowskim.
Tropie: sanktuarium śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, spacer do pustelni i źródełka.
Prom: przeprawa promem na drugą stronę Jeziora Czchowskiego
Łososina Dolna: lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego.
Przełęcz św. Justa: drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Znamirowice: największy kamienny most wybudowany przez jednego człowieka.
Dąbrowska Góra: wyjście na najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego, 583 m n.p.m.

Gródek nad Dunajcem – ahoj przygodo!
Na sam początek wycieczki proponujemy rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. W trakcie rejsu będzie okazja, aby przyjrzeć się lepiej otaczającym wzgórzom… i nabrać ochoty aby odwiedzić wszystko dookoła.

Rożnów – to tu powstało jezioro?
Zapora, która spiętrza wody Dunajca i dzięki której powstało Jezioro Rożnowskie została wybudowana w latach 1935-1941. Jezioro ma więc już prawie 80 lat. Na samą koronę zapory nie można wejść, warto jednak podejść jak najbliżej aby zobaczyć budynki elektrowni. U początku jej działania, z powodu nadwyżek mocy, prąd stąd był przesyłany w okolice Warszawy i Radomia. Ciekawostką są również przepławki dla ryb – system stopniowanych basenów, dzięki którym mogą one przemieszczać się w górę rzeki na tarło.

Tropie – w odwiedzinach u pustelnika
Kościół w Tropiu to jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce, jego początki sięgają przełomu XI/XII w. i można w nim odnaleźć jeszcze elementy epoki romanizmu. Znajduje się tu Sanktuarium śś. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. To właśnie na tych terenach św. Świerad, rozpoczął swoje życie pustelnicze. Pamięć o nim i jego towarzyszu św. Benedykcie przetrwała do dziś. W pobliżu kościoła można znaleźć pustelnię i źródełko św. Świerada, resztki dębu w którym się chronił czy figurę św. Benedykta.

Łososina Dolna – było drogą, było wodą, czas wzbić się w powietrze
Płaskie tereny doliny Łososiny okazały się idealnym miejscem na stworzenie lotniska. Działa tu Aeroklub Podhalański. Można po prostu przyjść aby zobaczyć samoloty i szybowce ale można też samemu (oczywiście z pilotem) wzbić się w powietrze i obejrzeć Dolinę Dunajca z góry. To naprawdę niesamowity widok i niezapomniane wrażenie.

Przełęcz św. Justa
Kolejnym pustelnikiem zamieszkującym te okolice był Just, nazywany też Justem z Tęgoborzy czy Justem Jodokiem. Był on uczniem św. Świerada, ale mieszkał samotnie w swojej pustelni. Przełęcz, na której ta pustelnia stała do dziś nazywana jest przełęczą świętego Justa, a w miejscu gdzie ona była stoi teraz drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Znamirowce – Most Stacha – jeden człowiek i jeden most
Pan Stach miał problemy z sąsiadem, który nie pozwalał mu przejeżdżać przez swoją posesję. Jak więc miał docierać do swojego domu, kiedy w lesie znajdowała się głęboka paryja? Musiał wybudować most. Wziął więc się do pracy i w ciągu trzech lat wybudował kamienny most o wysokości około 16 m! Stoi on tam do dziś.

Dąbrowska Góra – jak zdobywać szczyty, to najwyższe
Dolina Dunajca stanowi granicę między grupami górskimi. Za zachodnim brzegu mamy Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie, natomiast na prawym brzegu Pogórze Rożnowskie. Nad brzegami jeziora wznosi się najwyższe wzniesienie Pogórze Rożnowskiego – Dąbrowska Góra, o wysokości 583 m n.p.m. Ścieżka prowadząca na szczyt jest wygodna, podejście nie jest strome a z góry rozciąga się piękna panorama. Warto więc tu wyjść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *